„Uděláte mi taky všechny fotky černobíle?“

Proč odpovídám na tuhle velmi častou otázku ne? Proč vlastně lidé chtějí k barevné verzi ještě všechny černobílé? Asi už to někde viděli… Každý nabízí něco jiného, někdo fotky vyvolané, jiný v elektronické podobě, další zase dává navíc všechny fotky černobílé. Je to zase a zase jen o vkusu.

Černobílá fotka je strašně krásná, byla tady už kolem roku 1830, má rozhodně své historické kouzlo. Když je něco ale krásné a jedinečné, není dobré, abychom toho měli mraky, za chvíli by nás to omrzelo a už by ta jednoduchost ztratila svoji tvář. To samé si myslím i o černobílé fotografii. Nesluší totiž všem fotkám. Jen některé mohou tenhle odstín nosit. Není vždy jisté, kdo a jak správně odhadne, která fotografie to zrovna bude. Asi je to také trochu o fantazii a citu.

Někdo prezentuje své snímky pouze černobílé. To musí být nesmírně těžké. Nemůže asi fotit ledacos, protože, jak už jsem psala, ne všechno je hezké. A my už máme možnost fotit barevně…

Pokud jde o mě, veškeré fotografie fotím barevně, teprve doma u počítače přemýšlím, která by mohla být černobílá. Často také zkouším různé fotky upravit a mnoho jich smažu. Je to pokus-omyl… Časem si získáte odhad na to, která fotografie by mohla vypadat pěkně. Většinou jsou to obrázky, kde je něco výrazného – třeba nějaké rysy, hrany, světla a stíny. Takové fotky vypadají v černobílém provedení moc pěkně. Ale taky ne vždy.

Čas od času je hezký i černobílý portrét, trochu to zjemní celou kresbu, krásně se prokreslí oči a výrazné rysy na tváři. Není to jen o tom, převést všechny fotky do stupně šedi a odevzdat 20 fotek barevných a těch samých 20 černobílých. To udělá počítač sám. Černobílá fotka si zaslouží zvlášť svoji úpravu. Nesmí být jen „šedá“. Každý odstín šedé má svoji míru. Někde je hezčí černá, jinde spíše šedá, jemnější černá…

Můžete si doma vyzkoušet sami. I obyčejný kompakt může být vašim pomocníkem. Vyfoťte si více druhů objektů, věcí, z jiného úhlu, pod jiným světlem a uvidíte, která fotografie vás svým odstínem nejvíc dostane. Já osobně s černobílou fotografií dost šetřím, jiní ji naopak vyžadují častěji.

Proto až se znovu někdo zeptá, jestli mu odevzdám všechny fotky taky černobílé, budete vědět, proč ne (smích).

Tady je pár ukázek, kde si myslím, že černobílá úprava fotografiím sluší.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Toto je chráněný obsah